Jak na zářivky nejen ve školách

Jak na zářivky nejen ve školách

13. 5. 2014 - Ing. Lukáš Vébr
Ekologická výchova ve školách je investicí do našich dětí, která by se měla projevit v lepší péči o naše životní prostředí ze strany budoucích generací. Dozví se školáci v rámci této výchovy i to, jak naložit s nefunkční zářivkou?

Současné základní školy věnují velkou pozornost otázkám ochrany životního prostředí a učí naše děti, jak šetřit přírodní zdroje či jak pečovat o krajinu. K dětem se tak dostane nepřeberné množství nových informací a zajímavých poznatků. Je ale vůbec možné se v tom všem dnes jednoduše vyznat? Vezměme si například odpady - sbírá se vše od papíru, plastů, zátek až po lednice a bioodpad. Které z dětí a jejich rodičů například ví, jak správně naložit s nefunkční zářivkou?

Zpětným odběrem a recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Ten také zřídil na svých webových stránkách www.ekolamp.cz speciální sekci pro děti a mládež, která se i prostřednictvím jednoduchých textů a her snaží tuto nezáživnou, ale společensky potřebnou problematiku srozumitelně vyložit. 

Cílem kolektivního systému EKOLAMP je začlenit přirozenou formou speciální problematiku zářivek do komplexní mozaiky ekologické výchovy. Zářivky na jedné straně šetří elektrickou energii, ale jelikož obsahují rtuť, je jejich zpětný odběr organizován odděleně skrze sběrné dvory, obchody, mobilní svozy apod. Při recyklaci je navíc kolem 95 % materiálu z nefunkčních zářivek opět použito ve výrobě.

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.