Čekají nás vyšší kvóty, Češi je mohou zvládnout
Podle původního požadavku evropské směrnice bylo určeno, že se musí v každé členské zemi ročně vysbírat nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na každého obyvatele. Na každého obyvatele České republiky včetně dětí nyní připadá kolem pěti kilogramů reálného sběru. V roce 2016 ale vstoupil v platnost již zmíněný nový způsob výpočtu těchto kvót, který tuto kvótu významně navýšil. Doposud jsme však bez problémů požadavek evropské směrnice plnili, dokonce i s rezervou.
Česká republika bude muset podle nových parametrů zajistit sběr a recyklaci takového množství vysloužilého elektra, jaké odpovídá 40 procentům hmotnosti prodaných nových spotřebičů průměrně za tři roky zpětně. Ročně se u nás prodá zhruba 175 000 tun elektrozařízení, každý z nás by tedy měl odevzdat k recyklaci minimálně zmíněných sedm kilo.
Předběžné výsledky sběru v roce 2015, které jsou k dispozici naznačují, že by se to mohlo podařit. Jen sběrnými místy vytvořenými kolektivním systémem ELEKTROWIN prošlo od ledna do října na 30 000 tun starých spotřebičů, což odpovídá celoročnímu sběru v roce 2014. Věříme, že především díky podpoře široké veřejnosti, které není lhostejný osud naší planety, i novou vyšší kvótu letos opět s rezervou naplníme.
Níže je uveden graf znázorňující množství odebraných elektrospotřebičů prostřednictvím společnosti Elektrowin a.s., které odevzdali obyvatelé města Varnsdorf.
Obrázek 1: Grafické znázornění odevzdaných elektrospotřebičů občany (lednice, rychlovarné konvice, pračky, sporáky, vrtačky, vysavače, mlýnky, žehličky ...)
Obrázek 2: Grafické znázornění počtu odevzdaných lednic ve městě