Blíží se topná sezóna, jak se na ni správně připravit?
Topná sezóna se pomalu, ale jistě blíží. A i když si řada z nás doma ještě nějaký ten týden topit nejspíš nebude, neměli bychom zapomenout na pravidelnou kontrolu a čištění komínu. Že je kontrola důležitá, mohou potvrdit například hasiči. Na důležité otázky ohledně správného topení, paliva a správné údržby jsme se zeptali kominíka Stanislava Chalupného z Varnsdorfu.
Jak často by se měl nechat čistit komín, který je používán po celou topnou sezónu?
Komín na pevná paliva se čistí třikrát ročně, z toho jednou má kontrolu a čištění provést kominík. Další čištění si může uživatel provádět svépomocí. U kotlů na plynná paliva se pak kontrola provádí jednou za rok, u kondenzačních kotlů jednou za dva roky.
Co se stane, když nebudeme komín pravidelně čistit?
Riskujete zanešení komínu a následné poškození včetně nesprávného fungování spotřebiče, zvýšení spotřeby paliva, v nejhorším případě požár či otravu. Kominík, který se neřídí heslem: strčím štětku do komína a už je to hotové, vám také může včas odhalit závady, které laik nepozná a ušetří vám tím spoustu problému a především peněz.
Proč je potřeba topit v daném zdroji jen tím, co je předepsané výrobcem? Co se stane, pokud to nebudeme dodržovat?
Pokud zaměníte palivo, měníte funkci spotřebiče. Dojde ke změně teploty hoření a spalin, zvýšení spotřeby, snížení účinnosti a následuje poškození spotřebiče i komínu, což samozřejmě znamená i snížení životnosti celého systému.
Proč je dobré nechat dřevo vysychat dva roky, a ne s ním rovnou topit?
Opět je to o snížení účinnosti spotřebiče a snížení teploty spalin, což má za následek dehtování. Někdy už v kamnech, ale vždy v komíně, extrémně se zvyšuje riziko zahoření v komíně. Samozřejmostí je pak zbytečné zvýšení spotřeby.
Jaký je rozdíl mezi revizí a kontrolou komínu? Kdy je která potřeba?
Revize se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, před obnovením provozu nepoužívaného komínu, dále pak při výměně spotřebiče, změně druhu paliva, po požáru komínu a po stavebních úpravách s vlivem na spalinovou cestu. I výměna oken v domě má vliv na správné fungování spalinové cesty. Kontroly se pak provádí pravidelně dle předepsaných lhůt. Součástí těchto kontrol je i čištění komínu samotného, kouřovodu a výběr sazí.
Co by každý provozovatel měl udělat před každou topnou sezónou?
Ověřit si stav spotřebiče a otopné soustavy. Dále samozřejmě průchodnost spalinové cesty, například kouřem, pokud máte komín kontrolovaný na jaře, případně máte termín kontroly až později během sezóny.
Jaká je ideální teplota spalin za kotlem? Je dobré se podle ní řídit? Mohu si teplotu hlídat i u krbových kamen?
Ideální teplota je ta, kterou předepisuje výrobce spotřebiče. Pro její dodržení je nutné mít správně zapojenou otopnou soustavu a samozřejmě správně navržený komín. Pokud uvažujete o výměně spotřebiče, je nutné nejdříve zjistit, zda váš komín je pro něj vhodný. Komín vhodný pro spotřebič 2. emisní třídy nemusí být vhodný pro 4. emisní třídu, komín vhodný pro krbová kamna bez výměníku nemusí být vhodný pro krbová kamna s výměníkem. Pokud nebudete komín řešit předem, riskujete nevratné poškození nového spotřebiče a fatální následky v komíně. Řešit následky pak bývá násobně dražší, než když se vše provede správně před uvedením do provozu.
Děláte i kontroly technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva, která je ze zákona povinná každé tři roky. Na co vše se v této kontrole zaměřujete?
Provádím kontroly pro tři výrobce krbových kamen. Kontroluje se samotný technický stav spotřebiče. Zda je zapojen do topné soustavy dle návodu výrobce, jestli je provedena revize a následně pravidelně kontrolován komín, kvalitu paliva a jestli se nespaluje odpad. Také jestli splňuje emisní požadavky dle příslušného zákona.
Poznáte, když se v kamnech topí nesprávným palivem?
Nesprávné palivo i nesprávné používání spotřebiče nechává na samotném spotřebiči i v komíně jasné stopy.
Jaké nejčastější závady se nacházejí na komínech, které čistíte?
Nejčastější závada spalinové cesty paradoxně není přímo na komíně, ale je to nedostatečný přívod spalovacího vzduchu ke spotřebiči. Přívod vzduchu je nedílnou součástí spalinové cesty a tím i její kontroly. Další časté závady jsou například chybějící čistící a kontrolní otvory v komíně i kouřovodu, různé netěsnosti a praskliny, stavebně technický stav, ale například i nezajištěný bezpečný přístup k čištění komínu. Bohužel i hořlavé konstrukce na plášti, nebo přímo v komíně.
Na závěr, co byste jako kominík lidem doporučil?
Nepodceňovat prevenci a kvalitu paliva. Kominíka si objednávejte včas, kvalitní kominíci jsou přetíženi a objednací lhůta, pokud nejste stálí a pravidelní zákazníci, může být i půl roku. Rozhodně nedoporučuji ke kontrole komínu využívat někoho, kdo vás oslovuje letákem do schránky nebo telefonicky, jestli náhodou nepotřebujete vyčistit komín. S velkou pravděpodobností se vůbec nejedná o kominíky.
Odbor životního prostředí