Český statistický úřad zahajuje šetření životních podmínek
Česká republika ▪ Odborně proškolení tazatelé osobně navštíví v období od 3. února do 27. května více než 11 tisíc domácností.
Cílem je získat aktuální údaje pro hodnocení sociální a ekonomické situace obyvatel. „Většina respondentů, kteří se do šetření zapojí, s ČSÚ dlouhodobě spolupracuje. Nově bude osloveno 4 750 domácností z náhodně vybraných bytů ve všech krajích České republiky. Odpovídat budou na otázky, které jim položí tazatelé vybavení průkazem a pověřením ČSÚ,“ uvádí místopředseda ČSÚ Marek Rojíček. Výsledky šetření jsou důležitým zdrojem informací pro hodnocení životní úrovně a příjmové situace domácností. Tato data jsou pak srovnatelná za 34 evropských států.
Šetření s názvem Životní podmínky probíhá každoročně. Poslední dostupné údaje, z nichž jsou zpracovány vybrané předběžné výsledky, se vztahují k předchozímu roku 2017. „Vyplývá z nich, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením meziročně klesla, a to o 1,0 procentního bodu na 12,3 %. Česko se tak stále řadí mezi evropské země s nejnižší úrovní tohoto ukazatele,“ říká Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. Podíl osob ohrožených příjmovou chudobou se podle předběžných údajů dostal na úroveň 9,2 %, což znamená pokles o 0,5 procentního bodu.
Předběžný odhad počtu osob žijících v materiálně deprivovaných domácnostech výrazně poklesl, meziročně o více než 110 tisíc osob. Míra materiální deprivace udávající podíl osob, jejichž domácnost si z finančních důvodů nemůže dovolit nejméně 4 z 9 definovaných položek, se tak v roce 2017 snížila oproti předchozímu roku o 1,1 procentního bodu na 3,7 %. Například neočekávaný výdaj ve výši 10 200 korun si nemohlo dovolit 28,1 %, týdenní dovolenou 25,0 % a zaplatit různé pravidelné platby a splátky 3,2 % osob v českých domácnostech.
Definitivní výsledky šetření za rok 2017 budou k dispozici v dubnu. ČSÚ je představí na tiskové konferenci.
Petra Báčová
tisková mluvčí ČSÚ