Poněkud utajený mistr světa

Poněkud utajený mistr světa

13. 6. 2014 - Jiří Sucharda
Rozhovor s Miroslavem Koktou, mistrem světa v jiu-jitsu

Jsou události, o kterých nás masová média neinformují, anebo jen letmo. Případně jsou informace známé jen v užších, specializovaných kruzích zájmu, či se na ně narazí náhodou. Patří k nim i zisk titulu mistra světa v jiu­-jitsu varnsdorfským rodákem Bc. Miroslavem Koktou (23 let). Spor­tovní specialista na sebeobranu a bojové sporty, instruktor izraelské krav magy (volně přeloženo je to boj zblízka a není sportem, ale systémem), trenér thajského boxu, to je jen část výčtu jeho zaměření.

Kudy vedla cesta k propra­cování se k takovému záběru a v tak mladém věku? „Oba rodiče jsou sportovci a od mládí mě k aktivitě vedli. Začínal jsem s plaváním a fot­balem, následovala amatérsky cyklistika, dále lezení a několik dalších sportů. K těm úpolovým jsem se dostával pozvolna přes thajský box a judo hlavně díky trenéru Jandovi. Po dokončení gymnázia v Rumburku sport ovlivnil i volbu VŠ, a tak čtvrtým rokem studuji sportovní speciali­zaci na bojové sporty na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK v Praze. K závodění jsem se dostal vlastně náhodou, když mě k němu trenéři přemluvili v judu, později také v thajském boxu, brazilském jiu-jitsu a v neposlední řadě i v nejkom­plexnější disciplíně MMA, která je v laických kruzích opředena doslova mýty. Ale zatím jsem se v bojových sportech setkal s méně zraněními než v míčových hrách. Závodění v plno kontaktní izraelské formě jiu-jitsu bylo vyústěním mých snah o kom­plexní pojetí boje. V Hisardutu, jak se tento styl v Izraeli nazývá, se smí používat úderových i kopacích technik, hodů, pák, škrcení i znehybnění, což mi díky zkušenostem z různých bojových sportů vyhovuje.“

Přiblížíš čtenářům zatím tvůj dosavadní sportovní vrchol? „V dubnu jsem se účastnil světového šampionátu v jiu-ji­tsu a jednalo se o akci velkého významu, což dokládá účast reprezentací ze čtyř kontinentů: zhruba 350 dětí a 200 dospě­lých. Podařilo se mi zvítězit v devíti zápasech a získat tak titul v kategorii muži do 80 kg a také v open weight. Zde soutěží vítězové všech kategorií bez rozdílu váhy a technické úrovně o titul absolutního šampiona. Většinu zápasů jsem ukončil před limitem vzdáním soupeře. Ačkoli se to v zápasech nezdá,mimořádně se dbá na úctu k soupeři, respekt ke společným hodnotám a fair play.“

I tento sport přináší s sebou jisté náklady spojené s výstrojí, cestováním, nebo ne? „Bohužel nebo možná bohu­dík nesoutěžím ve fotbalu ani v hokeji, kde se na této úrovni mohou sportovci živit svými výkony. Proto jsem si hradil veškeré náklady s akcí spojené sám. U nás není svaz, který byzávodníky sdružoval, a tak je na každém, aby se účastnil meziná­rodních turnajů, sbíral zkušenosti a kvalifikoval se na větší závody. Všeobecně platí, že u sportů, kde není mnoho peněz, je alespoň prozatím čistota. “

Čemu se dál krom studia a tohoto sportu věnuješ a jaké jsou tvé nejbližší studijní a sportovní plány? „Sport je úzce spojen i s mojí specializací, kterou je sebe­sebe­obrana. Rád předávám svoje zkušenosti se sebeobranou Krav Maga v oblasti bezpečnosti osob, ať již v civilních kurzech, či v ozbrojených složkách. Jeden otevřený kurz probíhá pravidelně i pro občany ve Varnsdorfu. Mimo tuzemských čas od času učím také na seminářích v zahraničí. V poslední době se soustředím na ukončení ročníku na VŠ, ale také na přípravu na některé turnaje. Ve volném čase, kterého nenímnoho, relaxuji vypadáváním z letadla nebo lezením po skalách.“
Nejčerstvějším soutěžním vy­stoupením Mirka byla účast na turnaji NAGA (North American grappling asociation) v Dort­mundu. Na našlapaném turnaji s účastníky od Ruska po Anglii utržil ve své kategorii stříbro. Prohrál až ve finále, kde podlehl domácímu profesionálnímu MMA zápasníkovi Maxu Wendlerovi.
ZdS, foto archiv MK






Diskusní fórum bylo uzavřeno, už není možné přidávat příspěvky!
 
Diskusní fórum
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.