Pepova Jarní 2011 a jak si vedou nejen varnsdorfští modeláři v PI*lize …

6. 4. 2011 - Jan Louka, DiS.
Sledujeme jak si LMK Varnsdorf vede ve 23. ročníku PI* ligy 2011 (odlétána již 2 březnová kola) a hned po aprílu v sobotu 2.4. na letišti v České Lípě se odehrála tradiční Pepova Jarní. Je to již letošní druhá zdařilá akce našeho klubu.

Úvodem jen krátce o některých výsledcích PI* ligy, která se odehrává na letišti v Panenském Týnci.
Pořadatelem je LMK HC Praha 4. V kategorii F1H je po dvou kolech na prvním místě Petr Blecha ze Sezimova Ústí se 60 ti body, druhý Stanislav Rudinský z Varnsdorfu se 46 body a zatím se o třetí místo dělí mladší žák Vojta Tichý se seniorem Milanem Šaflerem (oba jsou z Kopidlna) se ziskem 31 bodů.
V kategorii P30 si zatím vede nejlépe Eugen Belo z Varnsdorfu se ziskem 60 bodů, před Václavem Jiránkem BVL 39 bodů a Ivanou Hanušovou z Mnichova Hradiště 36 bodů. Varnsdorf má v této kategorii silné nasazení starších a mladších žáků (8), z nichž nejlepší je jediný mladší žák Ruda Král, zatím na 4.místě se 34 body.
Kategorii F1G průběžně vede Pavel Formánek z Varnsdorfu se 48 body před Mirkem Rohlenou z Kladna 46 bodů a třetí je nestor leteckých modelářů z Varnsdorfu Vladimír Holeček se ziskem 41 bodů.
LMK Varnsdorf má početné zastoupení i v házedlech (starší a mladší žáci celkem 8). Nejlepší z nich je zatím čtvrtý mladší žák David Pecinovský se ziskem 34 bodů. O první místa se dělí starší žáci Roman Horký ml. z Terezína a Tomáš Vaigl z Bíliny s 55 body. Třetí místo drží mladší žák Marek Horký z Terezína se 42 body.
Pepova jarní se již tradičně odehrává na letišti aeroklubu Česká Lípa. Letos se létal již 15 ročník. Počasí téměř ideální pro modelářskou soutěž. Jižní vítr 2 až 4 m/s, zataženo a takřka letní teplota 20°C. K závodu nastoupilo více jak 50 závodníků všech věkových kategorií, aby poměřilo své síly v kategoriích H, A3, P30, F1H a F1G.

A jak to Josefovské klání dopadlo? V kategorii H (házecí kluzáky) v mladších žácích byl silně zastoupený pořádající LMK Varnsdorf (10 borců), Vilémov (3), v menšině byly kluby z Kopidlna (2) a Liberce (1). Nakonec nejlepší byl Vojtěch Tichý z Kopidlna s výkonem za 10 hodů 242 s. Druhý Josef Ježek YMCA Liberec 204 s a domácí David Pecinovský obsadil třetí místo s časem 202 s.
Ve starších žácích ve stejné disciplině zvítězil Jan Novotný z Vilémova s časem 216 s před klubovou kolegyní Lucií Raichartovou se 175 s. Třetí František Zajíc z Kopidlna dosáhl čas 139 s. Varnsdorfský David Jára s výkonem 112 s skončil až na čtvrtém místě daleko za svými možnostmi.
V závodě kategorie „H“ seniorů a juniorů, při účasti 17 soutěžících, s přehledem zvítězil Stanislav Rudinský s časem 590 s. Za ním s pěkným výkonem terezínský Jiří Schieferdecker 515 s a Ing. Michal Chudoba Praha 4 s časem 453 s skončil třetí.
Kategorie A3 (kluzáky startované z 25 m vlečné šňůry) byla pro juniory nejpříznivější pro reprezentanty Kopidlna. První František Zajíc dosáhl celkový čas za 5 startů 385 s, druhý Vojtěch Tichý 246 s a třetí vilémovský Adam Trojan s výkonem 201 s.
V závodě této kategorie závod vrcholil rozlétáním tří soutěžících, kteří v normálním čase nalétali pět maxim, tj. celkem 300 s. Po napínavém souboji zvítězil Lubomír Paťha z Mikulášovic. Výkon 533 s. Jeho otec Miroslav Paťha byl druhý s časem 522 s a František Glodziga z Holešova byl třetí s 378 s. Mimochodem pan Glodziga drží dálkový rekord účastníka soutěže (Holešov je až za Hulínem).
V kategorii P30 (modely poháněné gumovým svazkem) se první mezi žáky umístil Ondřej Hulán s 316 s za 5 startů, před Jaromírem Cimplem s 290 s a Davidem Járou s 272 s. Všichni tři jsou z Varnsdorfu. Celkem 11 soutěžících z Varnsdorfu proti jednomu borci z Liberce, který skončil na konci startovního pole.
Mezi seniory a juniory, za účasti pěti soutěžících, byl první mikulášovický Miroslav Paťha s výkonem 493 s, který o „fous“ porazil českou elitu Eugena Bela z Varnsdorfu 488 s a třetí skončil opět varnsdorfský Pavel Formánek 458 s.
Kategorie F1G (modely poháněné gumovým svazkem se sklopnou vrtulí), v níž soutěžili pouze senioři, se stala kořistí varnsdofských. Pan Holeček s časem 561 s za 5 startů skončil první. Pro zajímavost jeho věk již letos přesáhl osmdesátku, což je úctyhodné a své životní modelářské zkušenosti, jak je ve všech soutěžích patrné, stále dokáže dobře „prodat“. Druhý skončil Pavel Formánek 532 s a třetí Eugen Belo 520 s.
Kategorie F1H ( kluzáky dle pravidel FAI) měli zastoupení i v žácích, kde zvítězil Adam Trojan z Vilémova s časem 434 s za 5 startů , druhý Jan Zajíc dosáhl 419 s a třetí Vojtěch Tichý 384 s. Oba jsou z Kopidlna.
Soutěž seniorů a juniorů této kategorie opět vrcholila rozlétáním tří soutěžících, kteří v normálním čase dosáhli pěti maxim tj. 600 s a po rozlétání pak zvítězil Jiří Schieferdecker z Terezína časem 780 s, druhý skončil Milan Šafler z Kopidlna 680 s a třetí skončil František Gloziga z Holešova výkonem 666 s.
Soutěž sponzorsky podpořili manželé Hulánovi a Mgr. Bártík. Dík také patří ing. Josefu Bartíkovi řediteli soutěže, který za pomoci týmu složeného ze sportovní komise, jmenovitě pánů Karla Polacha, Jiřího Schieferdeckera a ing. Zdeňka Hykše a časoměřičů ing. Rudolfa Studeného, Karla Polacha, Miroslava Soukupa, Pavla Chlána, Vladimíra Svobody, Gabriely Trojanové, Gabriely Blaschkové, ing.Petra Budaje, Hynka Raicharta a dalších vytvořili jedinečnou atmosféru tohoto modelářského klání.