2. ročník Varnsdorfské padesátky se povedl

22. 6. 2011 - Jan Louka, DiS.
Sobota 18. června slibovala ve městě řadu zajímavých akcí, bohužel i počasí se rozhodlo si tento den vybrat svůj díl.

I když v průběhu závodu nespadla ze zachmuřené oblohy ani kapka, noční prudký déšť udělal své. Pořadatelé z Motosport klubu Varnsdorf proto z důvodu zhoršení technických podmínek na trati vypustili kvůli bezpečnosti závodníků ze závodu velkou lavici, pod kterou se vytvořila velká louže bláta a jílu. Po registraci a technické přejímce všech strojů už bylo jasné, že loňský ročník se u nás líbil a že startovní pole se značně rozrostlo. V kategorii Klasik startovali 4 účastníci, v kategorii Speciál bylo 39 závodníků a v dětské kategorii minibike se přihlásilo závodníků 5. Potěšitelné je, že celá třetina startujících (14) byla z našeho města a to se ještě někteří další z letošního ročníku omluvili. S ohledem na velký počet startujících se prodloužila registrace a tak se celý časový plán posunul o 30 min.

Po volném tréninku a povinné předstartovní rozpravě se již na start připravili do své první, patnáctiminutové rozjížďky ti nejmladší. Ti závodili na zkrácené, ale i tak náročné trati. Jakmile projeli cílem, už se na start připravovali jezdci do 1. části hlavního závodu. Dvě hodiny jízdy v rozmoklém terénu způsobily řadu pádů i technických problémů s motocykly, které v náročném prostředí dostávaly zabrat. Zatímco jezdci využili vytouženou 45minutovou přestávku nejen k občerstvení a regeneraci, ale zejména k údržbě a přípravě na druhou polovinu závodu, diváci se občerstvili druhou rozjížďkou dětí, které si s dospělými v ničem nezadaly a soutěžily jak o život. Druhá půlka závodu prověřila nejen celkovou přípravu strojů, ale zejména stav motorů, převodovek a spojek. Po ukončení závodu si děti odjely třetí a poslední rozjížďku a následovalo sčítání dosažených výsledků a závěrečné vyhodnocení. Všichni zúčastnění ocenili, že jak trať, tak i celý závod byl dobře připraven a že i přes nepřízeň počasí a řadě krizových situací nedošlo během celého závodu k žádnému úrazu, ani jiným nepříjemnostem.

A jak závody dopadly? V kategorii minibiků přesvědčivě vyhrál Jirka Nacházel z Děčína, jehož famózní jízda přiváděla diváky do varu. Na druhém místě skončila Karolína Machová ze Žibřidic a třetí místo obsadil domácí Šimon Tomko. Kategorii Klasik vyhrál Jenda team z Dubnice, následovaný Šulcáky z Bořanovic a Blusk Faktory teamem z Hrádku nad Nisou. Hlavní kategorii Jawa Speciál s převahou vyhrál Plasteko team ze Studence a Čisté u Horek (139 kol), na druhém místě se umístil domácí Elektropol team (134 kol) a bronzový věnec patřil ČS2tS teamu z Čisté u Horek a Zálesní Lhoty (132 kol). Závod podpořilo více jak 30 významných, převážně místních sponzorů, kterým je třeba za jejich podporu a zájem poděkovat.