Andrea Bačíková hledala parťáka na cesty, a tak založila cestovatelskou seznamku

Andrea Bačíková hledala parťáka na cesty, a tak založila cestovatelskou seznamku

20. 11. 2018 - Tomáš Secký, DiS.
Třicetiletá Andrea Bačíková, rodačka z Varnsdorfu, založila zhruba před rokem cestovatelskou seznamku. Jak to Andrea dokázala a co ji k tomu vedlo?

Andrea Bačíková studovala varnsdorfské gymnázium, kde získala základy angličtiny a němčiny, soukromě se učila španělsky. Studium cizích řečí jí natolik přirostlo k srdci, že se rozhodla přestoupit na obchodní akademii s rozšířenou výukou jazyků v Jablonci nad Nisou. Ve volném čase ráda cestovala, do té doby spíše s rodiči, ale už při studiu na střední škole si vyzkoušela práci animátorky na Mallorce.

Španělština Andreu uchvátila natolik, že se rozhodla studovat tlumočnictví a hispanistiku na Karlově univerzitě v Praze. Po úspěšném absolvování zamíchala kartami náhoda a Andrea začala pracovat v telekomunikační společnosti v oblasti marketingu. „Ve čtvrtém ročníku na Karlově univerzitě jsem začala intenzivněji řešit, co budu vlastně po skončení školy dělat. Kamarádi mi poradili, ať zkusím nějaký Internship (roční placená stáž pro studenty - pozn. red.). Jako první mi tenkrát ve vyhledávači na internetu vyjela Telefónica, kde hledali mladé lidi do Internship programu. Nechtěli specialisty, ale lidi se zdravým selským rozumem, tak mě přijali do marketingu. Poté jsem si dálkově dodělávala inženýrský titul, právě v tomto oboru,“ vysvětluje.

Mezi její koníčky patří sport, ráda zažívá netradiční věci. Chtěla vyzkoušet surfování, ale na poslední chvíli jí vypadl parťák. Svého výletu se však nechtěla vzdát, jenže nevěděla, kde takhle narychlo může najít někoho, kdo by vyrazil surfovat s ní? Logicky začala pátrat na internetu a narazila na jeden velký chaos. Proto se rozhodla, že zkusí vymyslet způsob, jak proces plánování a přidávání se k někomu na cestu vyřešit lépe. Postupně začal vznikat startup (nově založená, rychle se vyvíjející společnost – pozn. red.) a Andrea hledala správný úderný název. Nakonec na něj přišel její kolega z práce. Vzal slovo Trip z anglického výlet a slovo Inder odkazuje ke známé online seznamce Tinder. „Před rokem touto dobou jsme spouštěli první verzi, na které jsme si chtěli otestovat, jestli to vůbec bude lidem dávat smysl. Od té doby se Tripinder neuvěřitelně změnil. Spustili jsme uživatelské profily, možnost hodnocení a úpravy inzerátů. Lidé si u nás vše vyřídí na jednom místě. Už žádné skákání z emailu na web a zpátky. Tím ale nekončíme, pořád se našich zákazníků ptáme, co by jim ještě více pomohlo, a snažíme se najít tzv. cestovatelský Zlatý Grál,“ popisuje. Na Tripinderu nepracuje Andrea sama, oslovila agenturu Studio Iceberg kvůli digitální podpoře. Služby Tripinderu fungují bezplatně a Andrea by tento systém ráda zachovala. Do budoucna by ráda vybírala od uživatelů finanční zálohy, aby se nestalo, že by při zrušení výletu někdo prodělal a zároveň by měla připravený rezervní fond. Výhledově by tedy získávala se svým týmem několik procent z uschovaných záloh, které by pokryly náklady a z nich by ještě odešel menší podíl jí a tvůrcům.

Andrea stále pracuje pro telekomunikační společnost, po šesti letech prošla různými projekty a zákoutími marketingu. „Aktuálně se pouštím do vod dnes tolik omílaného HR Marketingu, což obnáší to, jak nás veřejnost vnímá jako zaměstnavatele, dále vzdělávání a také to, jak jsou u nás zaměstnanci spokojeni. Je to běh na dlouho trať,“ s úsměvem uznává. Do toho svůj čas věnuje projektu Tripinder. „V prvním půlroce na to padalo dost mých večerů, rán i víkendů. Nyní mi nejvíce času zabírají schůzky a prezentace, na kterých se Tripinder snažíme sunout dál. Plus odpovídám na dotazy našich zákazníků, denně tak hodinku, ale je to dost proměnlivé.“

Co je aktuálně mezi zájemci o cestování tzv. v kurzu? „Dost lidí láká Indie, ta je teď hodně populární, ale s nastupujícím podzimem se lidé také ptají hodně po Karibiku a možnosti se někde ohřát. My bychom ale rádi uvítali i cestovatele, kteří třeba plánují jen výlet na víkend někam na kola, brusle a mají místo v autě, které chtějí zaplnit,“ udává. Andrea nechce usnout na vavřínech a dále vymýšlí, jak službu zlepšit. „Ještě před rokem a půl znělo dost neskutečně i to, že vůbec něco takového spustím a najednou máme možnost dostávat se k zajímavým partnerstvím. Nechci předbíhat, ale když vše vyjde, jak bychom chtěli, budeme nejen více slyšet, ale také vidět. Chystáme zajímavou spolupráci.“

Má také Andrea čas na své koníčky, když se většinu dne věnuje práci? „Čas se spravedlivě snažím dělit mezi rodinu, přítele, přátele, cestování, vzdělávání a sport. Je dost těžké to skloubit, ale snad se daří. Ráda poznávám lidi, takže i popracovní polopracovní akce jsou pro mě vlastně zábavou. Mým nejnovějším koníčkem je jóga. Také už mám skoro 10 let účet na Tripadvisoru, kam si zaznamenávám své cesty. Mělo by to být poměrně přesné, v současnosti mám procestováno 26 % světa. Je ale neuvěřitelné, kolik cest mi ještě chybí, samozřejmě bych se chtěla podívat všude,“ plánuje.

Zažívání netradičních situací na cestách se Andree nevyhýbá, dokonce je i vyhledává. „Když opomenu ty situace, kdy si říkáte, že svět je opravdu malý a o setkání třetího druhu není nouze, tak určitě ráda vzpomínám na cestování po Kostarice, kde silnice najednou zmizela, a my autem museli pokračovat po pláži. V létě jsem se účastnila stopařského závodu LowCost Race, kde jsem si také posunula obzory a vnímání celého stopování. Ze Splitu jsme ve dvou holkách dostopovaly zpět do Prahy, cílem bylo neutratit více, než 2 000 Kč na osobu za 10 dní, takže celá cesta byla dost netradiční.“

A jak to vidí Andrea do budoucna? „Snažím se zase tolik neplánovat, všichni víme, že ty největší překvápka a plány stejně připraví sám život. Ale co do cestovatelských cílů, těch já mám spoustu. Na seznamu je Peru, Kolumbie, Dánsko, návrat do Mexika a surf v Dominikánské republice. Uvidíme, kam mě to zavane.“

I přes všechny výlety po světě Andrea pravidelně navštěvuje své rodné město. Čím je starší, tím se sem raději vrací. Varnsdorf pro ni znamená rodinu, kamarády, klid, pohodu a krásnou přírodu. Má tady své druhé jízdní kolo, takže když přijede, můžeme ji potkat na některých z okolních kopců. Také při její návštěvě nesmí chybět nedělní snídaně v oblíbené kavárně Hosana. „Varnsdorf je super! Na škole nám jedna paní učitelka vždycky říkala: Je dobré být odněkud – a já jsem z Vinohrad. Já jsem to modifikovala na: Je dobré být odněkud – a já jsem z Varnsdorfu.“

Odkaz

Tripinder

Autor: Barbora Hájková