Lužice na vlastní oči
Pro vážné zájemce byl tentokrát připraven přímý kontakt s Lužicí - možnost poznat ji zblízka formou exkurze s výkladem (prováděl Milan Hrabal).
Do programu zájezdu v sobotu 12. května byla zařazena nejpamátnější místa: v samotném Budyšíně mj. unikátní, na katolickou a evangelickou část dělený prostor kostela sv. Petra (Dom St. Petri), památný hřbitov Mikławšk (Nicolaikirchenruine und -friedhof) v ruinách gotického chrámu nebo expozice Lužickosrbského muzea, kde návštěvníky krátkou přednáškou uvítal jeho ředitel Tomasz Nawka, který zakončil své vystoupení hrou na dudy.
Na venkově program obnášel další místa ze „zlatého fondu“ lužických památek:
- teprve nedávno (v roce 2000) instalovaný a prý vůbec nejsevernější „pomník tisíciletí“ Cyrila a Metoděje u obce Smochćicy (Schmochtitz),
- klášter Marijina hwězda (Marienstern) v obci Panćicy-Kukow (Panschwitz-Kuckau),
- unikátní národní památku hřbitov „bílých křížů“ v Ralbicích (Ralbitz),
- poutní kostel v Róžantu (Rosenthal), přezdívaný často jako „lužickosrbská Czenstochowa“, s nedalekým pramenem „zázračné“ vody.
Cestu zakončilo posezení v letovisku Windmühle u Seifhennersdorfu při kávě a sladkém pečivu, kde byl zájezd zhodnocen a na závěr proběhla malá žertovná znalostní soutěž „Co si z dnešního zájezdu pamatujete?“. Ačkoli byl autobus plný Varnsdorfanů, ukázalo se, že fantastickou vyhlídku z návrší, vzdáleného z centra našeho města tak hodinku chůze, zná jen málokdo.
hamt, mhra
Realizaci projektu „Městská knihovna Varnsdorf – Setkávání přes hranice“ spolufinancuje Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF): „Investice do vaší budoucnosti“ v rámci programu Cíl 3 / Ziel 3."
Projekt dále spolufinancují Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Město Varnsdorf.
Partnery projektu jsou: Město Varnsdorf (lead partner), Městská knihovna Varnsdorf a Zwjazk serbskich wuměłcow Budyšin.
Diskusní fórum bylo uzavřeno, už není možné přidávat příspěvky! | ||
Diskusní fórum | ||
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.
|