Známe vítězný návrh vodního prvku na náměstí E. Beneše
Jednalo se o první obdobnou soutěž dle regulí České komory architektů v novodobé historii města! Své návrhy odevzdalo více jak 30 účastníků – architektů, sochařů a výtvarníků. Na konci června všechny řádně odevzdané návrhy posoudila odborná porota, složená z nezávislých odborníků a ze zástupců města. Po několikahodinovém jednání vybrala vítěze, kterým se stal tým ve složení Ing. arch. Ondřej Buš a Ing. Eliška Buš. Na druhém místě se umístil atelier Anna Koukolová architekti a třetí byl MgA. Dušan Štefanič a Ing. arch. Eliška Štefaničová.
Vítězný návrh oslovil porotu především svým současným výtvarným a estetickým pojetím motivu kašny, která bude prostorově a tvarově dominantní a měla by se tak stát výrazným středobodem a identifikačním prvkem náměstí. Jedná se totiž o tvarovanou bronzovou kruhovou mísu o průměru 5 metrů. Autoři do díla také zajímavě zanesli několik vodních prvků a režimů. Od klidné zrcadlící hladiny, přes přetékající hranu až po tryskání a tvorbu vodní mlhy. Geometrie kašny v podobě přetnutého kruhu, snažícího se o vzájemný dotek, odkazuje na mnohdy pohnutou a přetrženou historii města.
V porotě soutěže byl i starosta města Jan Šimek, který celý proces shrnul slovy: „Byl jsem velmi mile překvapen množstvím návrhů, které jsme v soutěži obdrželi. Reprezentovaly opravdu rozmanité pohledy na téma vodního prvku a také řadu námětů spojených s Varnsdorfem, jeho tradicí a historií. V rámci hodnocení jsme díky formátu anonymní soutěže měli možnost široké i podrobnější diskuze nad jednotlivými díly a věřím, že se nám podařilo vybrat návrh krásný a důstojný, který bude působivou dominantou náměstí.“
Celý proces organizoval městský architekt Jan Hrouda, který uvedl: „Jsem rád, že jsme se, vzhledem k významu náměstí rozhodli jít pro město inovativně cestou architektonické soutěže, která je tím nejtransparentnějším a nejkvalitnějším postupem výběru budoucího díla. Hojná účast soutěžících potvrdila atraktivitu tématu a vítězný návrh je rozhodně působivý. Na základě této pozitivní zkušenosti věřím, že nástroj soutěže budeme používat i u dalších připravovaných městských projektů.“
Na základě výsledků soutěže nyní město zahájí jednání s vítězným týmem, který by měl návrh dále rozpracovat a připravit kompletní dokumentaci pro jeho realizaci. Ta by se měla propojit s již zpracovávaným projektem rekonstrukce celé plochy náměstí. Pokud se vše podaří, mohli bychom se dočkat realizace proměny dalšího kusu centra města již v příštím roce.
Vítězné i oceněné návrhy jsou ke zhlédnutí níže (po větší rozlišení je potřeba kliknout na obrázek). Více informací k soutěži na webu České komory architektů. Na podzim je k soutěži v plánu také veřejná výstava všech návrhů.