Ve městě se buduje nový bezdrátový rozhlas
Řada občanů zaznamenala, že na sloupy veřejného osvětlení ve městě jsou v posledním měsíci montovány nové koncové prvky varovného systému – reproduktory, resp. jejich hnízda, která zajišťují varování a vyrozumění obyvatelstva. Město tím plní svojí povinnost uloženou zákonem O Integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Nový digitální bezdrátový rozhlas tak nahradí stávající dožitý analogový, který ve městě sloužil od roku 2002 a nebyl z finančních důvodů nikdy dokončen. Pod pojmem moderní digitální bezdrátový rozhlas je zapotřebí si představit kvalitní obousměrný radiový provoz, kdy jednotlivé body odvysílají připravenou relaci, následně o tom informují centrálu a v nastavených intervalech zpětně hlásí svoji připravenost a provozuschopnost (stav akumulátoru, vypadlý přívod napětí, neautorizované zásah do systému apod.). Podmínkou dotace je i provozuschopnost celého systému po dobu 76 hod. výpadku el. napětí.
Za pomoci dotace z Operačního programu životního prostředí tak bude jednotný systém varování a vyrozumění (JSVV) poprvé od odpojení drátového rozhlasu k dispozici všem obyvatelům města včetně Studánky. O jak velkou investici se jedná je vidět již z technických údajů - stávající systém má k dispozici 47 vysílacích bodů ve Varnsdorfu a 3 na Studánce, nový rozhlas má 346 bodů ve Varnsdorfu a 16 na Studánce. Těmito aktivnímu koncovými prvky bude prováděno varování a informování obyvatelstva v případě mimořádné události a jednou měsíčně (první středu v měsíci ve 12 hod.) prováděna akustická zkouška. Nepředpokládáme využití tohoto systému k vyhlašování požárního poplachu. Ten bude vyhlašován i nadále v souladu s právní úpravou prostřednictvím třech sirén, umístěných na budovách divadla, gymnázia a na hasičské zbrojnice.
Na správné a vhodné umístění jednotlivých bodů (především z hlediska technických a akustických poměrů), byla v loňském roce zpracována firmou Envipartner projektová dokumentace. Na základě tohoto projektu nyní firma Empemont (vzešlá z výběrového řízení) výstražný systém osazuje. Dotace však neobsahuje pouze digitální bezdrátový rozhlas, ale řeší také náhradu rotačních sirén za akustické (mluvící), rozšíření hladinového měření místních vodních toků a zpracování digitálního povodňového plánu města a digitálního povodňového plánu obce s rozšířenou působností.
Nový povodňový plán je na rozdíl od svého dřívějšího papírového předchůdce zpracovaný v elektronické podobě, což umožňuje jakékoliv aktualizace v reálném čase a také jeho on-line umístění na webových stránkách města. Veřejná část obou plánů je k dispozici všem občanům v režimu prohlížení na následujících odkazech www.edpp.cz/var_uvod a www.edpp.cz/orpvarn_uvod a budeme rádi za vaše případné připomínky. V souvislosti se pracováním digitálního povodňového plánu byly na základě dlouhodobých zkušeností upraveny i úrovně hladin pro jednotlivé stupně povodňové aktivity a to na hodnoty 1. SPA 90, 2. SPA 110 a 3. SPA 130 cm vodního sloupce.
O dotaci v hodnotě téměř 12 milionů korun se spoluúčastí města ve výši cca 2,5 mil. korun zažádalo město v roce 2015 (společně s městem Rumburk), v roce 2016 obě města dotaci získala a v letošním roce ji realizují.
Jiří Sucharda, pracoviště krizového řízení a požární ochrany, Ing. Přemysl Brzák, vedoucí OŽP