Varnsdorf slavnostně otevřel novou mateřskou školu v Západní ulici
Akci zahájilo kulturní vystoupení dětí, na které navázalo slavnostní uvítání a představení hostů. V následujícím projevu starosta města Jan Šimek především poděkoval, vyzdvihl práci všech, kteří se na stavbě podíleli a symbolicky předal klíč ředitelce mateřské školy Veronice Strolené.
Moderní, po architektonické stránce velmi povedená mateřská škola, která vyrostla nedaleko sportovní haly, je chloubou nejen města, ale celého regionu. Objekt se může pyšnit velkými světlými prostory, které jsou vzhledem k půdorysu budovy naprosto unikátní. Stavební práce trvaly tři roky. „První kopnutí proběhlo na podzim v roce 2020, od začátku byla stavba velmi náročná. Museli jsme řešit přeložku horkovodu, šlo o opravdu velkou technickou akci. Potom do toho vstoupila celosvětová pandemie koronaviru, válečný konflikt na Ukrajině a s tím spojený nárůst cen stavebního materiálu, pohonných hmot, inflace. To všechno byly věci, které výstavbu školky komplikovaly a zároveň prodražovaly. Nakonec se všechno povedlo, školka je otevřená a vypadá krásně. V podstatě už jenom čekáme na příchod dětí,“ říká místostarosta města Jiří Sucharda.
Nová mateřská škola je jednou ze sedmi projektů, na které město získalo dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Ta pokryje také většinu tzv. způsobilých výdajů, které jsou vyčísleny zhruba na 65 milionů korun z celkové částky přes 100 milionů korun. „Nedostatečné kapacity mateřských škol jsou bolavým místem nejen v Ústeckém kraji. IROP však tento trend obrací. V českých mateřinkách už díky němu vzniklo 10 000 nových míst a přibývají další. Jen v našem kraji získalo 15 projektů na výstavbu, rekonstrukci nebo vybavení mateřských škol podporu 223 milionů korun. Obzvláště důležité jsou pak tyto projekty v sociálně vyloučených lokalitách, kde je dostupnost kvalitního vzdělávání klíčovým faktorem potřebné společenské změny,“ říká Viktor Kruml, ředitel ústecké pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky, které má projekty IROP na starosti a pomáhá příjemcům s jejich administrací.
Součástí mateřinky je i prostorná zahrada, kterou doplňuje výsadba stromů a keřů, včetně herních prvků pro dětské hry a venkovní radovánky. „Čeká nás krásná práce v novém prostředí. Budeme se s tím teď chvíli sžívat, ale když vidím tu krásu, tak to nebude problém. Čeká nás také vymýšlení aktivit, které budeme s dětmi dělat, protože tento prostor nabízí různé možnosti,“ dodala s úsměvem ředitelka mateřské školy Veronika Strolená. Dětská představení a různé školní slavnosti se mohou odehrávat například v atrium uvnitř objektu.
„Nebylo to prvoplánové. Naopak, nejdříve jsem začal kreslit jakýsi „vláček“, který jsem pasoval na tento pozemek. První skici sahají až do roku 2014. V tu dobu jsem měl v ateliéru studenta architektury, který stříhal různá kolečka. Já byl naštvaný, že nic nedělá a musím ho platit (směje se). Potom jsme to ale dali dohromady, spojili to a vznikl nám z toho tento organický tvar školky. Od začátku jsme věděli, že budova musí mít multifunkční sál a vnitřní atrium. Že bude mít dvě oddělení pro děti, kuchyň a krásnou zahradu. Bude vyzařovat krásu, harmonii a lad. Doufám, že se nám to podařilo,“ doplnil autor díla Radomír Grafek z RG architects studio s.r.o.