Rozhledna na Špičáku bude symbolizovat vznik města
Výběrová komise i radní se shodli s výsledky veřejné ankety a potvrdili vítězství místní společnosti For WOOD. Do ankety se zapojily bezmále dvě tisícovky lidí, a stala se tak bezesporu nejúspěšnější anketou v historii města. Pro vítězný návrh se vyjádřilo 40 procent všech hlasujících. Radní pověřili starostu podpisem smlouvy o dílo s firmou For WOOD na projektovou dokumentaci za 126 tisíc Kč bez DPH za předpokladu schválení zajištění financování zastupitelstvem města.
Úvodní myšlenkou vítězného návrhu je cesta časem. Tvůrci našli inspiraci v historii. Jejich rozhledna má symbolizovat vznik města, který se odehrál v roce 1849 spojením 6 obcí: Starý Varnsdorf, Nový Varnsdorf, Floriansdorf, Karlsdorf a Starý a Nový Franzental. V roce 1868 byl pak Varnsdorf rozhodnutím císaře Františka Josefa I. povýšen na město.
Stavbu tvoří 6 základových patek, ze kterých se vinou jednotlivé nosné ocelové pruty, které se obtáčí kolem schodiště neseného středním sloupem. Tento střední ocelový sloup představuje pomyslnou časovou osu. Cestou vzhůru tedy návštěvník symbolicky projde historií až na vyhlídkovou plošinu, která mu umožní rozhled do současnosti…
Konstrukce věže je navržena s maximální snahou o bezúdržbovost, veškeré prvky jsou tedy žárově zinkovány, případně budou použity materiály z nerezu. Nosnou konstrukci věže tvoří prostorová příhradovina obtočená kolem ocelového sloupu podpírajícího schodiště. Konstrukce budou vzájemně staticky propojeny.
Vrchol věže bude nasvícen led světly tak, aby vynikly křivky konstrukce podpírající rozhlednu. Okolí doplní lavice pro odpočinek turistů, umístěné pod krycí plachtou. Prostor pod terasou bude zakonzervován a jeho další využití bude řešeno dle oblíbenosti a návštěvnosti místa, např. vybudování WC, turistického občerstvení apod.
Připomeňme, že se Varnsdorf na začátku letošního roku připojil k pěti dalším obcím a městům, které Euroregion Nisa zastřešil jako lead-partner pro nový česko-saský projekt týkající se stavby rozhleden. Očekávaná cena jednotlivých projektů je kolem 400 tisíc Eur a dotace činí 90 procent.
Michal Haller